Najczęściej zadawane pytania:

1. Lubię spać bardzo twardo, co mi polecicie?

Dla ludzi lubiących spać szczególnie twardo mamy kilka propozycji. Jeżeli chodzi o materace kieszeniowe to możemy polecić materac Palmea. Dobrym, ale droższym wyborem będzie materac lateksowo-kokosowy. Takie połączenie daje bardzo dużą twardość. Materace o takiej budowie to Waikiki, Tahiti i Zeus Lux.

2. Sprężyny, pianka, lateks? Jaki materac jest najlepszy?

Nie da się jednoznacznie powiedzieć, jaki typ materaca jest lepszy. Każdy rodzaj materaca ma swoje wady i zalety. Każdy jest dla innej osoby. Służymy profesjonalną poradą, wystarczy się z nami skontaktować, a my doradzimy, który materac będzie odpowiedniejszy dla danej osoby.

3. Poszukuje materaca dla dziecka, jaki wybrać?

Wszystko zależy od tego jak „duże” jest dziecko. Po pierwsze należy się zastanowić jaki wymiar materaca chcemy kupić. Czy typowy wymiar dla małego dziecka, czyli 60x120, 70x140, czy może warto kupić materac o „dorosłych” wymiarach. Druga kwesta to z czego ma być wykonany materac. Najczęściej materace dla dzieci są wykonywane z pianki wysokoelastycznej i z lateksu co czyni je bardzo trwałymi i wygodnymi materacami.

4. Jaki materac do stelaża regulowanego?

Do stelaży z regulacją zalecane są materace lateksowe i z pianek (termoelastyczne i wysokoelastyczne) ponieważ inne nie dopasują się idealnie do stelaża z regulacją.

5. Materac termoelastyczny… Czym się wyróżnia?

Materace Termoelastyczne to jedyne materace, które nie oddają siły nacisku. Materac pod wpływem ciepła ciała dopasowuję się do anatomicznej budowy ciała i w żadnym miejscu nie będzie naciskał na nasze ciało.

6. Który pokrowiec wybrać?

Pokrowiec jest nieodłączną częścią materaca. Istnieje kilkanaście rodzajów pokrowców i każdy z nich ma swoje unikalne właściwości, ale elementarny podział to pokrowce zdejmowane i niezdejmowane. Te pierwsze są znacznie bardziej popularne ze względu na możliwość zdjęcia i wyprania pokrowca w razie jego poplamienia. Pokrowce niezdejmowane to najczęściej, ale nie zawsze tz. Pokrowce lato/zima. Taki pokrowiec z jednej strony jest pikowany naturalną owczą wełną, która zapewnia ciepło w chłodniejsze dni, a z drugiej owatą, która nie będzie dodatkowym czynnikiem grzewczym w letnie, ciepłe noce.
Tak jak napisałem powyżej rozróżniamy kilkanaście rodzajów pokrowców zdejmowanych, są to:
Ultraphil, Aloe Vera, Soya, Silver Active, Amicor, Medicott, Seacell, Bamboo, MicroCare, Kaszmir, Jedwab, Alergik, Tencel, Miły dotyk.

7. Jak długo materac będzie mi służył?

Żywotność materaca zależy od wielu czynników. Najważniejszy z nich to waga śpiącej na nim osoby. Kupując materac powinniśmy dobrać go do swojej wagi. Dobrej klasy materac kieszeniowy spokojnie starczy na 7-9 lat, nawet jeżeli będzie miał stosunkowo duże obciążenie. Żywotność materacy z pianek termoelastycznych i wysokoelastycznych szacuje się na ok 7-10 lat w zależności od rodzaju zastosowanej pianki. Najbardziej trwałe są materace lateksowe. Tego typu materac posłuży nam spokojnie ponad 10 lat bez utraty żadnych właściwości. Nie ważne czy będzie to materac bonellowy za 300 zł, czy lateksowy za 3000 zł zaleca się jego wymianę co 10-12 lat ze względów higienicznych. Lateks ma dodatkową zaletę, że po wymianie materaca na nowy można go wykorzystać do innych produktów tapicerskich, takich jak sofa czy fotel.
Pamiętajmy, że aby przedłużyć żywotność materaca należy użytkować go z odpowiednim stelażem, tzn. Stelażem elastycznym z małymi odstępami między listwami. Zaleca się też obracanie materaca na drugą stronę oraz o 180 stopni (głowa-nogi) co 6 miesięcy.

8. Grubość materaca, czy ma znaczenie na komfort snu?

Materac są produkowane w bardzo różnych wysokościach, od 10 cm, nawet do 30 cm.
Najważniejsza w materacu nie jest grubość, a to co się w nim znajduję. Można to przedstawić na prostym przykładzie. Materac bonellowy bruksela ma 16 cm wysokości, a w żadnym stopniu nie dorówna materacowi lateksowemu Ibiza o takiej samej wysokości. Materace sprężynowe zazwyczaj są materacami troszeczkę wyższymi od bezsprężynowych, ale nie jest to regułą. Podsumowując grubość materaca nie ma znaczenia w pierwszej kolejności.

9. Czy do łóżka o wymiarze 200x200 kupić dwa mniejsze materace, czy jeden duży?

Jest to bardzo często zadawane pytanie. Odpowiedź na nie jest banalnie prosta. Jeżeli lubimy spać blisko siebie, w środkowej części materaca to bez wątpienia najlepszym wyborem jest jeden duży materac. Jeżeli natomiast lubimy spać w pewnej odległości od siebie to możemy zdecydować się na dwa mniejsze materace. Taki wybór z praktycznego punktu widzenia jest lepszy, ponieważ można sobie wybrać dwie twardości, np. Dla kobiety H2, dla mężczyzny H3. Łatwiej jest też z regularnym obracaniem go. Decydując się na dwa mniejsze materace możemy zaopatrzyć się dodatkowo w specjalny materac nawierzchniowy. Są to płyty pianki lub lateksu o grubości od 4 do 8 cm ubrane w pokrowiec. Kładąc taki materac nawierzchniowy na materace podstawowe zniwelujemy odczucie szczeliny, która powstaje pomiędzy materacami. Materac nawierzchniowy przedłuża też żywotność naszych materacy podstawowych.

10. Jaki stelaż potrzebuje?

Kupując materac często zapominamy o tym, co jest dla niego bardzo ważne, a mianowicie o dobrym stelażu. Dobry stelaż tzn. Stelaż elastyczny jest bardzo ważnym elementem w sypialni, choć praktycznie niewidocznym. Planując budżet na zakup swojego miejsca odpoczynku nie zapomnijmy umieścić w nim odpowiedniego stelaża. Stelaże do łóżek podobnie jak materace występują w bardzo wielu konfiguracjach. Możemy kupić stelaż z listew brzozowych, bukowych, z regulacją elektryczną, bądź manualną lub bez regulacji. Ceny stelaży bez regulacji zaczynają się już od 150 zł, a potrafią znacząco zwiększyć komfortu snu oraz przedłużyć żywotność materaca nawet o kilka lat.

11. Jak dbać o materac?

Musimy pamiętać, że o materac wypada należycie dbać. Jest wiele produktów, które w tym pomagają. Możemy zaopatrzyć się w przekładkę pod materac, która zapobiegnie kurzeniu się spodu materaca oraz ewentualnym przetarciom pokrowca o stelaż. Jeżeli mamy dzieci lub zwierzęta domowe warto zainwestować w ochraniacz nieprzepuszczający płynów, tz. Ochraniacz PVC. Oczywiście należy pamiętać o regularnym obracaniu materaca.


W razie jakikolwiek pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji:
606 112 706, 504 134 198, 533 222 950, 61 651 13 14
sklep@zdrowysenmaterace.pl